top of page

میکرونیدلینگ

Updated: Aug 28, 2023


میکرونیدلینگ (Microneedling) یک روش زیبایی کم تهاجمی است که برای درمان معدودی از مشکلات پوستی با تحریک تولید کلاژن استفاده می شود. این درمان که به عنوان درمان القای کلاژن نیز شناخته می شود، با استفاده از سوزن های ظریف و استریل شده، سوراخ هایی ریز در پوست ایجاد می کند.


فرآیند ترمیم پوست پس از میکرونیدلینگ می تواند به کاهش ظاهر اسکارها و لکه های تیره، همچنین بهبود خاصیت ارتجاعی پوست کمک کند. اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، ولی در موارد متعددی میکرونیدلینگ به تقویت رشد مو در افراد مبتلا به آلوپسی کمک کرده است. میکرونیدلینگ با تحریک پوست شما به ساخت کلاژن بیشتر، عمل می کند. خراش های ناشی از این روش باعث آسیب جزئی به پوست می شود و پوست با ساخت بافت جدید غنی از کلاژن پاسخ می دهد. این بافت جدید پوست از نظر رنگ و بافت یکدست تر است. معمولاً پوست با افزایش سن یا آسیب، کلاژن خود را از دست می دهد. با تشویق پوست به ساختن بافت جدید، کلاژن اضافی هم به سفت‌تر شدن پوست کمک می کند.


میکرونیدلینگ ممکن است با سرم های موضعی، رادیوفرکونسی و پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) نیز ترکیب شود. یک پزشک پوست می تواند به شما در تصمیم گیری در مورد گزینه های درمانی اضافی و هزینه های تخمینی آنها کمک کند.

اگر نگرانی های پوستی خاصی دارید که به درمان های متنوع پوستی پاسخ نداده اند، ممکن است نامزد ایده آلی برای این روش باشید. یک پزشک پوست می تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که آیا این گزینه برای پوست شما مناسب است یا خیر. میکرونیدلینگ این روزها به دلیل فهرست فزاینده مزایای آن محبوبیت پیدا کرده است. گفته می شود که پوست را با حداقل ناراحتی در زمان کوتاهی جوانسازی و حجیم می کند و می توان آن را متناسب با نیازهای هر فرد تنظیم کرد

مواردی از این مزایا عبارتند از:


  •  بهبود ظاهر اسکارها، از جمله اسکار آکنه

  •  کاهش ظاهر خطوط ریز و چین و چروک

  •  کاهش منافذ بزرگ شده

  •  بهبود ظاهر هایپرپیگمانتاسیون یا لکه های تیره

  •  صاف کردن رنگ ناهموار پوست

  •  بهبود خاصیت ارتجاعی پوست

  •  کاهش ظاهر علائم کششی

  •  بهبود ظاهر اسکار

  •  تقویت رشد مو در افراد مبتلا به آلوپسی


هزینه میکرونیدلینگ چقدر است؟


هزینه میکرونیدلینگ نسبت به لیزر درمانی بسیار کمتر است و ممکن است برای برخی افراد بهتر عمل کند.

افرادی که رنگ پوست تیره‌تری دارند، ممکن است میکرونیدلینگ را به لیزر درمانی ترجیح دهند، چون برخی نگرانی ها در مورد پوست تیره که در لیزر پیش می آید، در میکرونیدلینگ بسیار کمتر است یا وجود ندارد.


میکرونیدلینگ، بیشتر برای صورت استفاده می شود. علاوه بر صورت، گاهی اوقات از میکرونیدلینگ برای درمان ضایعات پوستی در سایر نواحی بدن نیز استفاده می شود. جوانسازی دستها نتایج بسیار قابل توجهی دارد. جای زخم در سایر قسمت های بدن نیز ممکن است با این روش درمان شود.

بر اساس میانگین کلینیک ها و درمانگران مختلف و بسته به میزان درمان مورد نیاز، میکرونیدلینگ ممکن است بین 200 تا 800 دلار در هر جلسه هزینه داشته باشد. درمانگر شما بعد از مشاوره می تواند حدود هزینه شما را برآورد کند. از آنجایی که میکرونیدلینگ یک عمل زیبایی محسوب می شود، معمولاً تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرد. در موارد نادری که پزشک این روش را از نظر پزشکی ضروری تشخیص دهد، توصیه می‌شود قبل از قرار ملاقات با ارائه‌دهنده بیمه خود مشورت کنید. با این حال، هزینه های دیگری خارج از خود درمان وجود دارد که باید در نظر گرفته شود، مانند کرم های مراقبتی بعد از درمان.


در حالی که اکثر مردم به زمان استراحت قابل توجهی نیاز ندارند، شما ممکن است لازم باشد به یک روز مرخصی از کار فکر کنید. همچنین ممکن است در مورد هزینه جلسات بعدی درمان فکر کنید. چون در موارد ضایعات شدید، بیشتر از یک جلسه درمانی لازم خواهد بود.


مانند تمام عمل های زیبایی، میکرونیدلینگ نیز خطراتی دارد. شایع ترین عارضه جانبی، تحریک جزئی پوست بلافاصله پس از عمل است. همچنین ممکن است برای چند روز قرمزی را مشاهده کنید. مراجعینی که بیماری های پوستی خاصی مانند پسوریازیس یا اگزما دارند، زخم های باز یا آکنه فعال دارند، اخیرا پرتودرمانی داشته اند، سابقه اسکار پوستی دارند و افرادی که باردارند ممکن است قبل از درمان، نیاز به معاینه توسط متخصص زنان و زایمان داشته باشند. جلسه مشاوره قبل از درمان به کنترل عوارض احتمالی و نتایج بیشتر درمان، کمک قابل توجهی خواهد کرد.

18 views0 comments

Komen


bottom of page